Czym się różni spawarka inwertorowa od tzw. migomatu?
Metody spawania to temat, który dzieli środowisko spawaczy na dwie grupy. Po jednej stronie stoją wielbiciele tzw. migomatu, natomiast w opozycji znajdują się wierni użytkownicy spawarek inwertorowych. Bez względu na rodzaj jest to sprzęt, który z pewnością zostaje aktywnie użytkowany w każdym profesjonalnym warsztacie. Bez niego łączenie metali, naprawa stalowych elementów czy tworzenie konstrukcji metalowych nie będzie miało miejsca. Samo spawanie nie jest trudną umiejętnością, natomiast to wybór odpowiedniego narzędzia stanowi niemałą zagwostkę.
Spawarka – czym jest, zastosowanie, dwa podstawowe rodzaje
Spawarka służy do ręcznego lub automatycznego spawania, czyli łączenia materiałów za pomocą spoiwa przez ich miejscowe stopienie i zespolenie. Poszczególne rodzaje spawarek lepiej lub gorzej nadają się do łączenia stali bądź aluminium. Jedne pracują szybciej, inne sprawdzą się przy bardziej precyzyjnych zadaniach. Na rynku istnieje kilka modeli, które różnią się przeznaczeniem, charakterystyką działania, wielkością oraz zasilaniem. W tym artykule porównamy spawarkę inwertorową z tzw. migomatem. Postaramy się dokładnie przybliżyć cechy obydwu tych modeli.
Spawarka inwertorowa – co ją wyróżnia?
Model inwertorowy to nowoczesne i poręczne urządzenie, charakteryzuje go kompaktowa budowa. Spawarka ta jest bowiem niewielka, poręczna, mobilna i łatwa w obsłudze. Wyróżnia ją niski pobór mocy, zazwyczaj ma także kilka dodatkowych funkcji, poleca się ją jednak początkującym spawaczom. Ponadto w przypadku inwertorowych spawarek szybkość pracy jest mniejsza w porównaniu do migomatów. Umożliwiają one spawanie właściwie w każdym miejscu, głównie ze względu na swoją zwartą konstrukcję i możliwość przenoszenia. Inwertorowa spawarka to maszyna dużo mniejsza i lżejsza, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność użytkownika, np. na wysokościach, w podziemiach czy wąskich korytarzach. Za jej pomocą można spawać stal czarną, kotłową, szlachetną, żeliwa, aluminium, miedź czy mosiądz. Szerokie spektrum przeznaczenia sprawia, że ze spawarek inwertorowych korzysta wielu doświadczonych spawaczy, którzy doceniają też różnicę w cenie – migomat jest bowiem droższy.
Czym charakteryzuje się standardowy migomat?
Migomat swoją nazwę zawdzięcza metodzie spawania MIG/MAG. Jest to rozwiązanie dla osób mających większe doświadczenie w tym fachu. Migomat Magnum 330 pracuje z dużą prędkością, dlatego podczas obsługiwania go ważne jest to, aby nieustannie kontrolować położenie urządzenia. Nawet niewielkie wahania mogą doprowadzić do powstania słabego spawu. Tego typu spawarki najczęściej wykorzystywane są przy produkcji urządzeń użytkowych ze względu na tworzenie bardzo estetycznych spoiw. Ponadto migomaty to sprzęt stacjonarny, ich technika spawania wymaga bowiem zastosowania gazu osłonowego, który gromadzony jest w specjalnych butlach. Samo urządzenie również sporo waży i ma dość pokaźne rozmiary, co wyklucza jego mobilność. Co więcej, migomaty działają w oparciu o drut spawalniczy, który pełni funkcję elektrody. Dzięki temu są bardzo uniwersalne i poradzą sobie z niemal każdym rodzajem metalu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki?
Podczas zakupu urządzenia trzeba zwrócić uwagę na rodzaj – dwa najpopularniejsze to migomat i inwertor. Gdy już postawisz na konkretny model, sprawdź jego parametry. Przede wszystkim ważny jest zakres prądu spawania, dla przykładu migomat Magnum dysponuje mocą 200 A. Kolejnym aspektem jest cykl pracy spawarki, czyli tzw. procentowa sprawność urządzenia. Jest to jeden 10-minutowy cykl podzielony na czas pracy i przerwy przy zastosowaniu określonej mocy prądu. W ten sposób można dowieść, jak bardzo wydajna jest dana spawarka. Istotne jest również dodatkowe wyposażenie – niezbędne są akcesoria zapewniające bezpieczeństwo podczas pracy. Wśród nich można wyróżnić przyłbicę spawalniczą, rękawice, uchwyty do elektrod i młotek spawalniczy, który znacznie ułatwia pracę.
Którą spawarkę wybrać – inwertorową czy migomat? Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Pierwszy model odpowiedni jest do drobnych prac, a sam jego zakup nie jest zbyt dużym wydatkiem. Spawarka MIG/MAG gwarantuje natomiast ładniejsze spoiny oraz jest przeznaczona dla doświadczonych spawaczy. Podczas kupna sprawdź parametry dostępnych na rynku urządzeń i postaw na takie, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.